Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу

Статистика відвідувань

html counterсчетчик посетителей сайта

Новини кафедри

29.04.2014

Майстер народної творчості України Ольга Іващенко розповіла студентам НГУ, як створюються витинанки і писанки

Кафедра історії та політичної теорії Національного гірничого університету вирішила влаштувати для студентів пізнавальну і цікаву зустріч, запросивши до клубу «Джерело» майстра народної творчості України Ольгу Іващенко. Вона розповіла молоді про стародавні види декоративного мистецтва - витинанки та писанкарство, прикрасивши свою розповідь власними роботами, а також виробами своїх учнів із Центру позашкільної роботи № 1 Бабушкінського району.

Керівник клубу «Джерело», старший викладач кафедри історії та політичної теорії Ганна Жданова у вступному слові розкрила історію витинанки, символи і значення її орнаментів. Вона зазначила, що про українську витинанку згадували у свої творах Г. Квітка-Основ’яненко, М. Коцюбинський, І. Франко. Напевно, кожен з нас в дитинстві долучався до цього народного мистецтва, вирізаючи до новорічних свят паперові сніжинки. Так починала й Ольга Іващенко, доки у п’ятому класі в неї не з’явилася книга М. Станкевича «Українські витинанки». З неї майбутня майстриня дізналася про техніку створення декоративних робіт, а головне – історію і символіку народної творчості.

Витинанкою прикрашали стіни, вікна, печі будинків. Окрім притаманних витинанці геометричних і рослинних візерунків, люди зображали птахів як символ наближення до Бога завдяки високому польоту; рибу як символ багатства, добробуту і родинного поповнення; хрест як оберіг, символ створення світу... Витинанка походить ще з трипільської культури, але багато її символів використовували і набагато пізніше у різних видах прикладної творчості.

Дніпропетровська майстриня Ольга Іващенко представила присутнім серед різнобарв’я своїх декоративних робіт серію витинанок на пасхальну тематику, а також приурочених до 200-річчя Т. Г. Шевченка за мотивами його творів. Вона також продемонструвала писанки, створені різними способами – «воскові», «дряпанки», за допомогою різьби і витинанки. Кожна з них несе в собі особливу історію і слугує оберегом.

Для студентів НГУ художниця Ольга Іващенко показала майстер-клас з витинанки, продемонструвала, як вирізаються з паперу найпростіші орнаменти. Виявляється, що це захоплююче заняття дозволяє дізнатися більше про життя наших пращурів.

Наталія Андрющенко, ІАЦ НГУ

Фото Станіслава Мардаровського, відеостудія "Юність" НГУ


До списку


На головну
© 2006-2019 Інформація про сайт