Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу

Статистика відвідувань

html counterсчетчик посетителей сайта

Новини кафедри

10.12.2012

Молодість 90-річної кафедри ТСТ

Свій початок вона бере у 1922 році, коли за ініціативою інженера-механіка О.О. Співаковського в ДГІ була відкрита кафедра «Транспортні установки і процеси», яка об'єдалася з кафедрою гірничого мистецтва №2 і отримала назву «Рудниковий транспорт». У різні роки її завідувачами були видатні люди, відомі далеко за межами України: О.О. Співаковський (1922 - 1933), А.М. Епштейн (1934 - 1937), М.С. Поляков (1937 - 1963), Б.О. Кузнецов (1963 - 1972), О.О. Ренгевич (1972 - 1988), М.Я. Біліченко (1988 - 1995). Слід відзначити, що в особливо складний історичний період для країни (останні передвоєнні роки і упродовж лихоліття Великої Вітчизняної війни) кафедру очолював М.С Поляков, який створив унікальну лабораторію рудникового транспорту і оснастив її діючим гірничотранспортним устаткуванням. Микола Сергійович заснував школу рудникового транспорту і підготував понад 50 кандидатів і 5 докторів наук. Наукова школа рудникового транспорту – це творчий колектив п'яти поколінь дослідників-однодумців кафедри, об'єднаних ідеєю створення високопродуктивних комплексів транспортного устаткування, адаптованих до реальних умов гірничого виробництва.

З 1995 року колектив кафедри очолює доктор технічних наук професор Л.Н. Ширін. З новим керівником колектив однодумців не лише гідно пройшов випробування складних 90-х років минулого століття, а й став переможцем нелегкого переломного історичного моменту в Україні. Інноваційне мислення науковців кафедри сформувало новий погляд на рудниковий транспорт – він став розглядатися як невід’ємна частина єдиного технологічного процесу «виїмка – транспортування – відвантаження корисних копалин». З огляду на це легендарна назва кафедри «Рудниковий транспорт» трансформується в «Транспортні системи й технології».


Двом старшим поколінням кафедри ТСТ була притаманна рідкісна риса – наукова сміливість. Третє покоління під керівництвом Л.Н Ширіна не лише успадкувало її, але й розвинуло відповідно до віянь сучасності. Як результат, відкриття на кафедрі спеціалізації «Транспортні системи і логістика гірничих підприємств» і прийом у 1996 році студентів за означеною спеціалізацією (вперше серед вузів гірничого профілю країн СНД).

Ще одна нова ініціатива - створення на базі ДХК «Павлоградвугілля» навчально-науково-виробничого центру у складі НГУ, Павлоградського технікуму НГУ і шахтоуправління «Павлоградського».

Симбіоз корифеїв кафедри (Л.Н Ширін, В.О. Салов, О.М.Коптовець, О.В.Денищенко, О.С.Пригунов, М.А.Дудля) і перспективної молоді четвертого й п’ятого поколінь колективу дозволив зберегти напрями наукової школи рудникового транспорту і вирішив кадрову проблему. Починаючи з 2000 року, майже кожен рік захищають дисертації аспіранти й здобувачі. Символічно, що 6 грудня, коли в НГУ урочисто відзначали ювілей кафедри ТСТ, чергову кандидатську дисертацію успішно захистив аспірант Олексій Новицький, один з наукових керівників якого - професор В.О.Салов. Підрахунок середньої цифри віку кафедралів дав приголомшливий результат - кафедра ТСТ виявилася сьогодні наймолодшою в НГУ.

У 2005 році кафедра започаткувала ще одну нову спеціалізацію – «Технології акумулювання та транспортування газу». Це відбулося у той час, коли в інших вузах на деякі спеціальності прийом скорочується. Перші спеціалісти нової спеціалізації успішно працюють на підприємствах галузі.

На урочисте засідання з приводу 90-річного ювілею кафедри прибули її вихованці, серед яких вчені, винахідники, керівники гірничодобувних підрозділів. У привітаннях наголошувалося, що кафедру ТСТ можна справедливо назвати «кузнею кадрів». Та головне, що вихованці не розлучаються з кафедрою, а продовжують жити її турботами. На кафедрі, завдяки її керівникові, цінуються не лише навчальні й наукові досягнення, але й психологічний клімат, здоровий спосіб життя. Все це сприяє збереженню добрих традицій, закладених ще першими очільниками, допомагає готувати кадри молодих вчених.

У зв’язку з визначним ювілеєм адміністрація НГУ нагородила медаллю «За відданість університету» завідувача кафедри ТСТ професора Л.Н.Ширіна, професора В.О. Салова і доцента В.С. Трощила. Почесними дипломами відзначено професора О.С Пригунова, доцентів О.В.Денищенка і Є.А.Коровяку; подяку оголошено інженерові-програмісту В.В.Яворській і завідуючому лабораторії кафедри О.М. Щетині.

Валентина Шабетя, ІАЦ НГУ


До списку


На головну
© 2006-2020 Інформація про сайт